Forum Nova Giełda 

HIGH MARKET LIQUIDITY

Wszystko o regulacjach i zasadach
By Maciej1977
A jak to wygląda podatkowo?

a) załóżmy, że kupiłem i zarobiłem na Novej
b) straciłem na Novej, można odliczyć stratę w przyszłości?
c) wnoszę instrumenty PETROL i sprzedaje

dziękuję komuś za pomoc

PS. super pomysł ta Nova Giełda
Niestety tak miło nie jest. Pamiętajmy, ze żyjemy w Polsce.

Inwestor pod kątem podatków wygląda następująco:
-handel opcjami i ich wykup nie podlega pod podatek PCC oraz podatek VAT oraz inne podatki z wyłączeniem podatku dochodowego
-jeżeli chodzi o podatek dochodowy to inwestowanie na Novej Giełdzie podlega podatkowi dochodowemu. Wygląda to inaczej jednak niż w przypadku inwestycji na GPW i innych rynkach, ponieważ na Novej Giełdzie gra się za pośrednictwem podmiotu Nova Giełda Inwestycje LPS(która jest właścicielem kont na Novej Giełdzie). Dopóki się nie wypłaca środków to nie ma przychodu podatkowego, a więc co za tym idzie nie ma podatku.

Problem pojawia się w przypadku wypłaty środków. Wtedy moim zdaniem sytuację podatkową należy potraktowac w ten sposób, iż za koszty uzyskania przychodu należy potraktować kwotę wpłaconą tytułem objęcia opcji inwestycyjnej, natomiast za przychód kwotę uzyskaną z jej wykupu. Zyskiem jest różnica pomiędzy przychodem a kosztem nabycia.

Jednak nie jest to oficjalne stanowisko KAS, a jedynie moja opinia. Ponieważ w Polsce jest brak jakichkolwiek interpretacji którymi można się podeprzeć podczas postępowania podatkowego, nie biorę za nią odpowiedzialności. Jeżeli ktoś chce mieć pewność w sprawach podatkowych zalecam wystąpienie o interpretację w Krajowej Administracji Skarbowej.

Zarejestruj się w systemie Nova Giełda